Nástroje pre uľahčenie prístupu

Sedel som niekedy z jari – a to nielen jeden deň – vlastne skoro ako každý deň, rovnako ako dnes – neskoro v noci u počítača, aby som vymyslel, kde by sa dali zohnať dáke dotácie pre obce a pre cestovný ruch.
Konečne sa začali objavovať informácie o cezhraničnej spolupráci medzi Českou a Slovenskou republikou. Tak ma napadlo odporučiť obci Krásná nadviazanie kontaktu so slovenským Klokočovom. Po konzultácii s pani starostkou p. Bohačíkovou som si zistil na podarených a zdá sa že i priebežne aktualizovaných internetových stránkach Klokočova spojenie na pána starostu Ľuboša Stríža a zavolal som mu. Prvýkrát to nevyšlo. Pán starosta bol mimo dosah pevnej linky. Zanechal som preto na seba číslo na mobilný telefón s odporučením nech mi zavolá naspäť. To sa i stalo.

Na základe splnomocnenia od starostky obce Krásna som mu navrhol stretnutie na Bielom Kríži, ktorý je blízky ako Klokočovu na jednej tak i obci Krásna na druhej strane hranice.
A tak sme v trojici: starostka Krásnej Ing. Bohačíková, zástupca Morávky Ing. Klimánek ako hosť a turista a nakoniec i ja 23. mája z Visalaji stúpali po deviatej hodine na Biely Kríž. Zo Slovenskej strany prišla hore autom malá delegácia vrátane reportérov, ktorí práve v ten deň robili rozhovor pre regionálnu tlač. Po neúspešnom pokuse o vstup do slovenského Hotela Kysuca sme si sadli do práve rekonštruovaného hotela Súľov na českej strane.
Schôdzka bola poznamenaná bežnými zoznamovacími informáciami medzi ľuďmi, ktorí sa videli prvýkrát. Odovzdali sme Slovákom propagačné materiály, ktoré vznikli v rámci projektu na propagáciu cestovného ruchu. Hneď sme zistili, že všetci zástupcovia obcí sú svojou pôvodnou profesiou poľnohospodári, a že to nemali, nemajú a vo svojich pozíciách vo vedení ani nebudú mať ľahké.
Stretnutie si nekládlo v podstate žiadny veľký ciel a okrem osobného zoznámenia, ani žiadny malý. A keby sa nič iné okrem spoločného posedenia nestalo a nedohodlo, už len toto samotné stretnutie, ktoré malo príjemnú pohodovú atmosféru by nakoniec splnilo z ľudského hľadiska svoj účel. Pán starosta Klokočova navrhol účasť občanov z českej strany na blížiacej sa svätej omši, ktorá sa bude konať 5. júla v kaplnke na Bielom Kríži. A práve tak sa už konalo viac ako priateľské poznávacie stretnutie. Ale to ešte nebolo všetko.
Diskusia prebehla ďalej a starostke obce Krásna Ing. Bohačíkovej sa nedalo opýtať starostu obce Klokočov p. Stríža na pôvod mena ich dedinky a to i s odhadom, že je asi odvodená od slova klokoč – už málo sa vyskytujúceho kríka. Starosta Ľuboš Stríž prisvedčil, že je to tak a tým začala plodná diskusia približne nasledujúceho priebehu.
Starostka p. Bohačíková okamžite zareagovala, že takúto rastlinku majú v obci Krásna. To bolo pre starostu obce Klokočov „silné kafe“.  Z jeho reakcie vyplynulo, že sám túto rastlinu v Klokočove nemá a chcel by ju mať a už dlho ju zháňa. Starostke obce Krásna to nedalo a hneď mu ju ponúkla. A tak ju pán starosta chcel v Klokočove mať, čo najskôr a najlepšie zajtra. V tom okamžiku v takmer rozprávkovej diskusii som musel zareagovať i ja. Bolo mi akosi intuitívne jasné, že sa tu tvorí na ľudský milom a navyše symbolickom základe čosi, čo môže mať časovo väčší význam ako je iba chvíľková udalosť. A tak som navrhol starostovi Strížovi, aby to ešte chvíľu vydržal a ten krík „klokoč“ si odovzdajú práve na hranici u kaplnky na Bielom Kríži dňa 5. júla 2008 u príležitosti slávnostnej omše. A obaja starostovia súhlasili.
Všetko okolo odovzdávania „klokoča“ sa s drobným doladením detailov potvrdilo na ďalšom stretnutí 25. júna v rovnakom hoteli, a to i s tým, že bolo by dobré kým to máme čerstvo v pamäti napísať pár riadkov, aby sme v budúcnosti nezabudli ako to v máji s klokočom pre Klokočov vlastne bolo.
Čo bude ďalej? Možno toto stretnutie a jedna dve spomienky. Možnože tradícia stretávania raz za rok, pár veriacich na Bielom Kríži, možno i nejaký malý spoločný projekt, možno i nejaký väčší.
Nech už to bude akokoľvek, želal by som ľuďom z oboch strán hraníc, aby to, čo bude ďalej nadväzovalo na pohodu prvého stretnutia a prvého nápadu ku ktorému nevznikol ani jeden zbytočný papier a myslím ani nebola povedaná žiadna prázdna fráza. Jednoducho tu vznikol nápad niečo urobiť. Niečo, čo ľudia, ktorí u toho nápadu boli, taktiež cítili, že má zmysel. A hlavne nielenže k tomu niečo povedali, ale hlavne to i urobili.

pán Lysek, obec Krásná

Sample Image

Práve ste si prečítali text, ktorým sa pán Lysek sa prihovoril občanom  a poinformoval ich ako došlo k nápadu nadviazania družby medzi českou obcou Krásna a slovenskou obcou Klokočov.

logo mojekysucelogo euroregionbeskydylogo eu fondyop kvalita ziv prostredia

eures logoarcha logologo snowparadiselogo rrakysucelogo sudopark